ММК-Coşkunöz Alabuga Çelik Servis Merkezi (ÇSM), Tataristan’da törenle açıldı

Tataristan Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermek üzere Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası ve Coşkunöz Alabuga firmalarının ortak projesi olarak kurulan ММК-Coşkunöz Alabuga Çelik Servis Merkezi (ÇSM), 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü resmi törenle açıldı.

Bulunduğu bölgede ilk kez çelik servis hizmeti verecek olan merkezin Rusya’nın en büyük özel ekonomi bölgesi olan Alabuga’daki tesisinde gerçekleşen açılış törenine çok sayıda üst düzey devlet yetkilisi ve çeşitli ülkelerden konuklar katıldı.

Katılımcılar arasında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Çelyabinsk Oblastı Valisi Boris Dubrovskiy, «Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası» AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Rashnikov, Coşkunöz Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Koordinatör Ahmet Erdem Acay, Ford Sollers şirketi Başkanı ve Uygulayıcı Genel Müdürü Adil Şirinov, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Aleksandr Morozov ve diğer resmi makam ve ÇSM potansiyel müşterisi olan lider otomotiv firmaları yer aldı.

Açılış konuşmasında Alabuga Ekonomik Bölgesi tarafından 1 yıldan kısa bir sürede inşaası tamamlanan merkezin oluşumunda verdiği destekler için Tataristan hükümetine teşekkür eden Coşkunöz Holding Genel Koordinatör Erdem Acay, MMK-Coşkunoz -Alabuga” nın, iş fırsatlarını arttırmak ve yerel halkın yetkinliklerini geliştirmek, yönünde önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Acay şöyle devam etti: “Bu merkez, presli sac parça imalatının yerelleştirilmesi, lojistik optimizasyonu, ihracat gibi fırsatlarla beraber; kaliteyi artırma ve sonrasında maliyetleri düşürmek suretiyle bölgeye birçok fayda getireceğine eminim.”

Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası» AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Rashnikov ise MMK'nın ve Coşkunoz-Alabuga'nın güçlerini birleştirerek kurduğu bu tesisin sadece Tataristan'da değil ülke çapında da lider bir üretici haline geleceğine olan inancını belirtti.

Yüksek kaliteli çelik sac-blanklar, otomobil kaporta parçaları üretimi için gerekli delik ve bükümlü sacları üretecek olan ММК-Coşkunöz Alabuga, özellikle Volga ve Ural Bölgeleri’nde bulunan Rus otomobil üreticilerine ve Rusya’da faaliyet gösteren yabancı otomobil imalatçılarına hizmet vermeyi hedefliyor. Yılda 41,5 bin ton kapasiyle üretim yapacak olan ÇSM’nin potansiyel müşterileri arasında; Ford, KAMAZ, Kamaz-Daimler, ARNPO, Nissan, AVTOVAZ, GM-Avtovaz, UAZ, GAZ gibi firmalar yer alıyor.

TS-16949-2002, ISO 9000, ISO 1400, OHSAS 18001 stardartlarına uygun olarak üretim yapacak olan ÇSM, bulunduğu bölgede rulo sac dilme operasyonunu geçekleştiren ilk ve tek kuruluş olarak özellikle otomotiv üreticilerinin kaliteli çelik malzeme ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanmasını sağlayacak.