Altın Eldiven, Coşkunöz Kalıp Makina’nın oldu

Türkiye’deki en büyük otomotiv gövde parçası kalıbı üretim kapasitesine sahip olan Coşkunöz Kalıp Makina AŞ, Türk Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) düzenlediği MESS Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışması’nda büyük ödüle layık görüldü.

İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirleri ve uygulamaları ile sektörünün öncüsü olan Coşkunöz Kalıp Makina, iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirmede tatbik edilmiş, somut uygulamaları ile MESS Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yarışması’nda konusunda liderliğini bir kez daha ortaya koyarak Altın Eldiven’in sahibi oldu.

Coşkunöz Kalıp Makine’nın sıfır iş kazası hedefiyle hayata geçirdiği “Ramakkala Bildirim Sistemi Projesi” ödüle layık görüldü. Coşkunöz Holding bağlı şirketlerinden Coşkunöz Kalıp Makina ile CITS ortaklığında gerçekleştirilen  “Ramakkala Bildirim Sistemi Projesi” 20 bin TL değerindeki “Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti” ödülünü almaya hak kazandı.

CITS Bilişim Hizmetleri ortaklığında geliştirilen sistemde kaza durumu gerçekleşmemiş veya yaralanma olmamış olaylar; makine, ekipman, bina hasarları ve güvensiz durum ve davranışlar bir sistem ile kayıt altına alınarak erken önlem planı oluşturuluyor. Kısaca her olayın “Ramakkala” bildirilmesi ve olayın önüne geçilmesi sağlanıyor. Ramakkala diye tabir edilen kazalar veya olaylar yılda yaklaşık 240 bin kez yaşanıyor ve kurumlar bunların sadece 400’ünü kayıt altına alıyor.

Coşkunöz Kalıp Makina, gelişen büyük, küçük tüm riskli durumları bildirim sisteminden kontrol ederek olay incelemesi ve kök-neden analizi yapıyor. Analizler sonunda alınacak önlemler belirleniyor ve ilgili kişilere aksiyon planı iletiliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı’nın da onayından geçen aksiyon planı ile kazaya neden olabilecek her ihtimal en baştan ortadan kaldırılmış oluyor. Bildirimleri oluşturulan portaldan tüm çalışanlar oluşturabiliyor.