AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ MOZART PROJESENİDE COŞKUNÖZ AR-GE İMZASI!

Politecnico di Milano ’nun (İtalya) koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Birliği destekli “MOZART” adlı projede, farklı endüstrilerde, sertlik ve korozyona karşı direnç kazandırmak amacıyla yaygın olarak uygulanan sert krom kaplama prosesi yerine, çevre ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturmayan, hem güvenli hem de sürdürülebilir alternatif bir kaplama yöntemi geliştirilecek.
Sert krom kaplama Avrupa Komisyonu tarafından 21 Eylül 2024 tarihi itibariyle proses sırasında çevreye verdiği zararlar nedeniyle yasaklanıyor. Bu proje kapsamında geliştirilecek olan yeni nesil kaplama teknolojisi de, yapay zeka teknolojisinin de entegre edilmesi ile endüstriye yenilikçi bir çözüm sağlıyor.
Proje kapsamında, Coşkunöz tarafından üretilmekte olan kalıpların yüzeylerine, mevcut durumda uygulanmakta olan sert kromlama prosesi yerine yeni geliştirilen kaplama teknolojisinin uygulanması için mühendislik çalışmaları yapılacak.. Bu yeni nesil kaplamanın bir avantajı da, kalıp yüzeylerinde meydana gelen bölgesel aşınmalar için tüm kalıp yüzey yeniden kaplanmasına gerek kalmadan, gerekli bölgelerde lokal kaplama yapılmasının yeterli olması..
Coşkunöz ArGe Merkezi, tüm Holding şirketleri için Avrupa Birliği fonlarından daha etkin yararlanabilmesi için çalışmalarına tüm hızıyla devam edecek.