Coşkunöz Holding, AURUS’un En Büyük Lokal Tedarikçisi Oldu!

Coşkunöz Holding olarak, Rusya’nın ilk lüks otomobili AURUS’un en büyük lokal tedarikçisi olduk. Rusya’nın büyük önem atfettiği otomobilin seri üretimine, 31 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen törenle start verildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yoluyla katılıp destek verdiği Tataristan’daki törende, otomobilin üretileceği Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov bizzat bulundu. Törende Coşkunöz Holding CEO’muz Erdem Acay da yer aldı.

Türkiye otomotiv sanayisindeki başarısını yaklaşık 10 yıl önce Rusya’ya taşıyan ve Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde 2014’te seri üretime başlayan Coşkunöz Holding olarak, Rusya’nın prestij projelerinden biri olan Aurus otomobillerinin üretiminde ana üreticiler arasında yer aldık. Lüks segmentte yer alan AURUS otomobillerinin seri üretimi, 31 Mayıs Pazartesi günü Tataristan’da düzenlenen görkemli törenle başladı. Törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla katılarak destek mesajı verdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, otomobilin üreticisi konumundaki Sollers Ford ortak girişiminden Aurus Genel Direktörü Adil Şirinov’un da bulunduğu açılış töreninde CEO’muz Erdem Acay’da yer aldı.

Aurus projesi, Rusya Otomotiv ve Motor Araştırmaları Enstitüsü NAMI’nin öncülüğünde hayata geçirildi. NAMI aynı zamanda projenin büyük hissedarı konumunda. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Emirates Tawazun Fonu’nun yatırımcı ortak olarak dahil olduğu projenin üretimini ise Ford Sollers üstlenmiş durumda.

‘Bizim için sembolik değeri büyük bir iş birliği’

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde bulunan büyük yatırımlarımız neticesinde, halihazırda Rus KAMAZ ile beraber Mercedes-Benz, PCMA (Peugeot-Citroen-Mitsubishi), RNPO (Renault-Nissan), Volkswagen gibi dünya devleriyle yaptığımız işbirliklerine bir yenisini ekleyerek, Aurus otomobillerinin de pek çok gövde parçasını tedarik edeceğiz.

Aurus’un seri üretime geçmesi hakkında yorumlarda bulunan CEO’muz Erdem Acay, yeni projenin bizim için prestij açısından büyük anlam taşıdığına dikkat çekti. “Coşkunöz olarak bu yatırımın içinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu çok önem verdiğimiz bir proje” diyerek sözlerine başlayan Acay: “Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde konumlandığımızda, otomotiv sektörünün rotasını bu bölgeye yönelteceğini öngörüyorduk. Burada Ford ile başlayan üretim maceramıza yeni markaları da ekleyerek bölgenin önde gelen tedarikçileri arasında yer aldık. Kaliteli ürün ve sıfır hata taahhüdümüz ile uzun süreli anlaşmalara imza attık. Prestijinin yanı sıra tarihi açıdan da bu denli önemli bir proje içinde yer almak, bizim için heyecan verici oldu. Bölgede konumlanan Coşkunöz Alabuga şirketimiz ile Aurus marka araçların limuzin, SUV, MPV modelleri için bütün kalıp ve seri sac parça üretimini biz yapacağız. Bu otomobillerin, otomotiv piyasasına güçlü bir oyuncu olarak gireceğini ve lüks araç kategorisinde rekabeti yeniden şekillendireceğini düşünüyoruz.” yorumunda bulundu.

Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde şimdiye kadar yaklaşık 60 milyon Euro çapında bir yatırıma imza attığımızı hatırlatan Acay, 2021 ve 2022 yılları için de 15 milyon Euro’luk yeni yatırım yapmayı, böylece Rusya’daki yatırım coğrafyalarını genişletme hedefimizi aktardı.