Ineva Çevre Teknolojileri

  • Kuruluş: 2016
  • Kapalı Alan: 4.000 m² 
  • Faaliyet Alanı: Atık Bertaraf ve Enerji Geri Kazanımı Tesisleri Dizaynı, Üretimi, Kurulumu ve İşletmesi
  • www.inevaturkiye.com.tr
Kurulduğu günden bu yana sahip olduğu akışkan yatak tecrübesini 2008-2009 yılları arasında TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile atık bertaraf teknolojileri geliştirme alanında kullanarak bu konuda uzmanlaştı. Ineva, 2014 yılında tüm AR-GE süreçlerini tamamlayarak arıtma çamurunu kurutmaya gerek kalmadan bertaraf etme ve enerji geri kazanımı konusunda bir ilki başararak ülke ekonomisine de katkı sağladı ve Türkiye’nin ilk yerinde arıtma çamuru bertaraf lisansına sahip tesisine imza attı. Detay

Kurulduğu günden bu yana sahip olduğu akışkan yatak tecrübesini 2008-2009 yılları arasında TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile atık bertaraf teknolojileri geliştirme alanında kullanarak bu konuda uzmanlaştı. Ineva, 2014 yılında tüm AR-GE süreçlerini tamamlayarak arıtma çamurunu kurutmaya gerek kalmadan bertaraf etme ve enerji geri kazanımı konusunda bir ilki başararak ülke ekonomisine de katkı sağladı ve Türkiye’nin ilk yerinde arıtma çamuru bertaraf lisansına sahip tesisine imza attı.

Ineva, arıtma çamurlarını ön işleme gerek duymaksızın etkin bir şekilde bertaraf edebilen ve bu proses sonucu enerji geri kazanımı sağlayan tesisler üreterek sürdürülebilir çevre bilincine katkı sağlama hedefiyle faaliyet gösteriyor. Sektörün ihtiyaç duyduğu kapasitelere göre tasarım yapılabilen Ineva, yerinde bertaraf konsepti çerçevesinde atıkların oluştuğu noktaya kurulan tesisleri ile  taşıma maliyetlerini ortadan kaldırırken; gelişmiş otomasyon sistemi ile de işçilik maliyetlerini minimize ediyor. Düşük karbon ekonomisine gidiş yolunda atıkları yüksek sıcaklıklarda işleyerek zararlı maddeleri ekolojik döngüde güvenli bir şekilde gideriyor. Emisyonları çok düşük tutmaya yardımcı olan çamur bertaraf teknolojisi ile tesislerde uygulanan enerji geri kazanım yöntemi, fosil yakıt kullanımı ve atıkların depolama alanlarına atılmasını engellerken; metan salınımının da önüne geçerek doğayı korumaya katkıda bulunuyor.

Atık bertaraf tesislerini yerlileştirerek, yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla kurulan Ineva Çevre Teknolojileri A.Ş.'nin faaliyette olan 6 tesisi bulunuyor. Ineva’nın  her geçen gün yenilerini eklediği tesislerde proses esnasında her 1 ton atık  bertarafında elde edilen 1.5 ton buhar enerjisinin doğrudan kullanımı mümkün iken; istenildiği takdirde açığa çıkan buhar, türbinler eklenerek elektrik enerjisine çevriliyor.

2016 yılında Coşkunöz Holding bünyesine katılan ve ismi değişerek kurumsallaşan Ineva,  alanında uluslararası bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.